štvrtok 7. januára 2016

Zlodejka kníh: Markus Zusak


Podrobnosti:
  • Originálny názov: The Book Thieft
  • Počet strán: 480 strán
  • Jazyk: slovenský
  • Rok vydania: 2014
  • Séria:  1/1
  • Vydavateľstvo: Ikar
  • Žáner: historický román, vojnový romány,bestseller
  • Preklad: Ladislav Gális


Obsah:
Liesel Memingerová prichádza do nemeckého mestečka Molching, kde ju čakajú adoptívni rodičia. Postupne si zvyká na krik a výčitky novej mamy Rosy i na láskavosť nového ocka Hansa. Liesel si nachádza priateľov – aj toho najlepšieho, ktorý sa do nej zaľúbi. Zoznamuje sa so slovami, učí sa ich čítať i zapisovať. Počúva hudbu, ktorou jej ocko obveseľuje mestečko. A hoci by to od nej asi nik nečakal, kradne knihy.
Na všetko, čo vnímavá Liesel prežíva, však dopadá tieň Adolfa Hitlera, ktorý vládne Nemecku a nepochybne aj srdciam väčšiny jeho obyvateľov. Jej ocko nacistickému poblázneniu odolal a Liesel sa čoskoro naučí rozlišovať medzi svetom "tam vonku", kde treba na požiadanie hajlovať či vešať zástavy so svastikami, a svetom "vnútri", v dome, kde sa v pivnici ukrýva mladý židovský utečenec.

Blíži sa koniec vojny, život je čoraz ťažší a Smrť, rozprávač strhujúceho príbehu Liesel Memingerovej, má čoraz viac práce. Jeho pohľad sprevádza čitateľov od prvej stránky po poslednú a prifarbuje ju melanchóliou i čiernym humorom.

Recenzia:
Poznáte ten pocit keď vojdete do knižnice, uvidíte knihu a prvé čo vás zaujme je obálka a názov. Zoberiete si knihu do rúk a až po tom prečítate o čom kniha je. Keď som zobrala zlodejku kníh, trochu ma otriasol obsah knihy, nie je to práve „my cup of tea“. Povedala som si ale, že treba skúsiť niečo nové a tak som si ju zobrala. Musím povedať že ma kniha nesklamala, práve naopak, potešila.

„Zlodejku kníh navštívi smrť trikrát“ , píše sa na zadnej strane knihy. Pravda je však taká, že smrť  prenasleduje hrdinku na každom kroku. Smrť je totiž rozprávač, tento „spoiler“ vám smrť vyzradí hneď na začiatku. A to nie je jediné čo vám vyzradí. Táto kniha je jedinečná práve v tom, že vám vyzradí spoilery aj niekoľko kapitol predtým. Nemyslela som si ale, že práve to sa mi na tom bude páčiť. Snažila som sa to potom prečítať najrýchlejšie ako sa dalo.


Hlavná postava je Lisa Memingerová „Zlodejka kníh“, nemala som s touto postavou nejaký problém, úplne zapadala do príbehu a prostredia. Zlatá, milá, pesimistka (kto by sa jej ale čudoval) a veľmi mladá. Ale v prvom rade odvážna. Strašne sa mi páčila, akurát som si ju predstavovala trochu staršiu. Vôbec sa ale nedá objektívne hodnotiť jej správanie, pretože je to príbeh o Nacistickom Nemecku, takže posudzovať postavu ktorá žije počas druhej sv. vojny by bolo dosť ..neobjektívne?

Strašne som si ale obľúbila postavu Rosy Hubermannovej, lebo mala celkom zaujímavý vývoj počas knihy a ostrý jazyk. Veľmi sa mi páčilo že „nestrácala hlavu ani zem pod nohami“. Dokázala nadávať a byť milá v jednom. Hans Hubermann bol zase taký svetlým bodom v knihe. Vždy vedel čo povedať a urobiť . Bol takou tou postavou v knihe kde keď sa niečo zomelie, táto postava tam bude aby to napravila alebo aspoň potešila. Rudy Steiner, taký môj miláčik z knihy. Ten typ milého a zlého chlapca, jeho postava je pre mňa najlepšia z knihy. Na takého mladého chlapčeka mal až strašne rád Lisu. Postava Maxa, je sama od seba iná, keby nebolo jeho postavy tak by sa viaceré zaujímavé situácie nestali.

Kniha sa mi veľmi páčila, nikdy som nenarazila na knihu tohto žánru s touto témou, ktorú by som sa prinútila čítať, nie to, aby som po nej siahla dobrovoľne. Naučíte sa aj nemecké nadávky, čo si vezmime k srdcu, nie je až tak na škodu :D

Ďalšou netradičnou črtou sú obrázky v knihe, ktoré majú reprezentovať knihu, je to vlastne "kniha v knihe". A veľmi sa mi páčila, bolo to iné a bolo to dobré. Tento spôsob písania knihy, len tak neuvidíte, ja som ho zatiaľ asi ani nevidela a ak áno tak by to muselo byť veľmi dávno. Je to ako by vás zobralo do Liesinej hlavy a tie obrázky a text, ako keby ste tam boli. Bolo to trošku strašidelné čítať ju, hlavne preto že sa tak ta postava cítila.

A bola tam ešte jedna vec ktorá bola viac než zaujímavá - „komentáre smrti“, boli to frázy alebo vyjadrenia rozprávača k príbehu. Nejaké fakty by som povedala alebo jeho postrehy, čo bolo celkom milé, vyzeralo to akoby to naozaj prežíval...

Tejto knihe dávam 5/5 hviezdičiek, pretože sa mi na tejto knihe páčilo všetko.

sobota 2. januára 2016

Book vs. Movie : Eragon

POZOR SPOILERY! tento článok obsahuje dôležité momenty z knihy, čítať len na vlastnú zodpovednosť!



Ani neviem kde by som začala, ale mala by som od začiatku. Kniha bola oveľa lepšia ako film ako to z 98% býva ale film nebol taký hrozný, ako som si myslela po 20 min. zmäteného pozerania. Koniec to našťastie zachránil


Začnem tým, žzačiatok úplne spackaliScéna s Aryou ktorá hneď na mňa vyskočila, ani som sa nestačila spamätať a bol koniec. Za to scéna keď Eragon našiel vajce a aj príbeh v Carvahalle bol dobrý. Bol trochu dlhší, pretože som si myslela že ho ešte skrátia aby potom mali dostatok času. Ale páčila sa mi skoro celá táto linka. Čo sa mi už nepáčilo bolo ako "vyrástla Safira". Mohli to podľa mňa nejako zrýchliť do jednej minúty akože po 1 mesiaci, po dvoch a pod. dať tam rýchli časový posun. 
Ďalšia podstatná vec je že v knihe sa dosť cestuje do miest, z jedného miesta na druhé a vo filme to dá sa povedať úplne odstrihli. Najprv, som rada že nezabudli na podstatnú vec a to že Eragon sa ako dračí bojovník nenarodil, tak ho Brom cvičil. Páčilo sa mi ako si Brom urobil z Eragon srandu, keď spolu išli prvý krát bojovaťchýbalo mi tam trochu tej vtipnej stránky.... 

A teraz k tomu "cestovaniu", skoro samé lesy a žiadne mesto. Nemám ani tušenie kedy sa dostali do mesta Teirm, lebo to ani mesto nebolo. Bol to malí prístavní domček a to je všetko. Ďalšie mestá tam ani neboli, proste to vystrihli to takej mieri aby tam bol ten podstatný koniec. Aspoň že tam bol Solembum.........och nie počkať, on tam neboool. Ako môžu vystrihnúť takúto síce malú nenápadnú postavu, no pritom dôležitú?!
Nádherné momenty ako jazda na Safirepohľad jej očami chválim na 10 hviezd. Nádherná atmosféra, krásne farby a prostredie. Eragnov úsmev, pohľad a potom ten boj s Urgalmi.
Ďalšia podstatná vec teda človek je Brom, ktorý tajil že je dračí jazdec až do poslednej chvíle a Eragon ne to prišiel veľmi skoro a potom aj zomrel veľmi rýchlo. Chápem že pri 1 hodine a 30 minútach toho veľa nezmôžeš, ale tak radšej nerobím nič, než takú splátaninu. Bromom hrob ...#topka, aj ja by som taký chcela :D 

Ďalšia postava Murtaghv knihe som ho zbožňovala, taký ten tajomný, zlý chlapec s veľmi smutnou minulosťou a pritom sexy. Mal veľmi zaujímavú charizmu a na začiatku som si myslela že to je Galbatorixov syn, skoro som to uhádla :-/ Vo filme sa nepáčil, nebol veľmi sympatický, teda on nebol taký "ako v knihe" ..
Ako som povedala na začiatku, veľmi veľa sa nenacestovali teda od zoznámenia s Murtaghom a diaľka akou prešli do Beorskych hôr bolo 3 min. samozrejme aj nájdenie skrýše 10 sek. A za tento čas sa mali stať s Eragon BF? ..máme my ale šťastie že ten Murtagh tam vôbec bol! ..
Ich pobyt v Beorskych horách boli tiež dosť skrátené kedže bojovali hneď ako prišli, čo mi až tak nevadilo pretožkoniec bol asi jediné na čo sa dalo pozerať. Žiadne zbytočné rozhovory, žiadne zbytočné postavy, zbytočne intrigy a pod. Aj keď úprimné povedané človek ani nevie aké postavy tam vôbec boli. Dvojičky tam napríklad skoro vôbec neboli... ale aby som sa vrátila k tomu, odkedy prišli do hôr, tak sa na to konečne dalo pozerať. Eragon vyzeral v brnení dobre, Arya vyzerala tiež dobre a tiež to veľmi nepreháňali s romancou, takže som spokojná. 

Boj sa mi veľmi páčil, veľmi dobre urobené aj keď som si to predstavovala úplne inač kedže nebojovali v knihe na drakoch.. ale to bolo také "milé" odbočenie od knižnej predlohy. Boj s drakmi bol ešte lepší, fakt som si ho užívala Robert Carlyle ako Tieň, bol tiež dobrý, teda trošku vyzeral ako "pripečený" ale to bola súčasť jeho postavy, takže mu to prepáčim. Povedala by som herec dobrý, postava zlá. 
Najlepšia scéna z celého filme je umierajúca Safira. Nádherné, dojemné a strašne zlaté. Keď Eragon bol pri nej a plakal, konečne scéna ktorú som mu naozaj verila. A keď sa ju snažil zachránil a dúfal že pri tom neumrie...neverím že sa to niekomu nepáčilo! Ešte by som dodala že pre človeka ktorý nečítal knihu by holo dosť ťažké sa vo filme zorientovať, kedže ten dej bol strašne zrýchlený a niektoré postavy ani "predstavené" neboli.

Mali by sme si prejs
ť ešte raz a objektívne plusy a mínusy:

Pozitívne stránky filmu: 
+ Začiatok
+ Safira
+ Výcvik Eragona
+ Jazda na Safire
+ "dračie oči"
+ Bromov pohreb
+ Arya
+ Boj s drakmi
+ Umierajúca Safira
+ Koniec

Negatívne stránky filmu:
- Aryin boj v lese
- Premena Safiry
- Minimálne cestovanie
- Brom
- Teirm
- Solembum
- Rýchly dej
- Urgalovia
- Murthag
- Tieň
- Ťažké pre nečitateľa

Keď
že negatívnych stránok bolo toľ
ko ako pozitívnych zhodnotila by som to na 50% :)